کمپانی پرولایت به ارائه محصولات با کیفیت در دنیا معروف است. این کمپانی همواره در جهت پیشبرد اهداف خود برای دستیابی به بالاترین سطوح کیفیت تلاش می کند و دارای خط تولید در ایالات متحده، چین، انگلستان و رومانی است. کمپانی پرولایت به طور مستمر ابزارها و روش های خود را برای رسیدن به بالاترین کیفیت ارزیابی می کند و از قابل اطمینان بودن محصولات و سازگاری آنها اطمینان حاصل می کند. کمپانی پرولایت، بزرگترین واحد تحقیق و توسعه (R & D) را در میان تمامی شرکت های تولید کننده رزین داراست. محققان کمپانی پرولایت قادر به تولید محصولات جدید و ارائه راه حل های نوآورانه جدید متناسب با نیاز بازار هستند.

گالری

اطلاعات تماس

021-79315

تهران - خ شریعتی

رزین حذف آهن و منگنز از آب

رزین حذف آهن و منگنز از آب کدام است؟ رزین های تبادل یونی نوعی رزین از جنس مهره های پلیمری و ریز هستند که قابلیت جایگزین کردن یون ها را دارند. از کاربردهای مهم رزین تبادل یونی حذف فلزات سنگین از آب است. ما در ادامه رزین های تبادل یونی برای حذف آهن و منگنز از آب را مورد بررسی قرار داده ایم.

یکی از مهم ترین مشکلات آلودگی آب وجود فلزات سنگین مانند آهن و منگنز است. این دو عنصر به وفور در زمین وجود دارند و می توانند از طریق آب باران وارد لایه های خاک شوند و به منابع آب زیر زمینی برسند. این امر می تواند سبب آلودگی آب چاه ها، چشمه ها و رودها شود. آهن در آب به دو صورت آهن سه ظرفیتی (Ferric) با فرمول Fe+3 و آهن دو ظرفیتی (Ferrous) با فرمول Fe+2 وجود دارد. این دو ماده در آب به محض اینکه با اکسیژن ترکیب شوند به سرعت لکه‌هایی ایجاد می کنند که لکه های نارنجی یا قهوه ای مربوط به وجود آهن در آب و لکه های سیاه مربوط به وجود منگنز در آب می باشد.

به همین دلیل، برای تهیه آب شرب استاندارد و سالم لازم است این فلزات از آب حذف شوند. طبق استاندارد بین المللی مقدار آهن موجود در آب از 0.3ppm و منگنز از 0.05ppm نباید بیشتر باشد. اما باید توجه داشته باشید علاوه بر آب شرب برای مصارف صنعتی هم فلزات آهن و منگنز در آب می تواند باعث مشکلات فراوانی شود که درادامه بررسی کرده ایم.

 

 

مشکلات رایج آهن و منگنز در آب

 

مشکلات رایج آهن و منگنز در آب مصرفی صنایع

برخی از مشکلات رایج آهن و مگنز در آب مصرفی صنایع و شرب عبارتند از:

 • عدم شفافیت آب و تغییر در طعم و مزه آب، تغییر در رنگ
 • ایجاد رسوبات و زنگ زدگی در کانال های آب رسانی
 • ایجاد رسوبات و زنگ بر روی تجهیزات و لوله های کارخانجات مختلف
 • ایجاد لکه ها و کثیفی بر روی ظروف و لباس ها
 • ایجاد رسوب در سیستم های خنک کننده – بویلرها و ..
 • باعث رشد باکتری و ایجاد بوی نامطبوع

انواع روش های حذف آهن و منگنز از آب

 • استفاده از فیلتر شنی
 • استفاده از آب اکسیژنه
 • استفاده از روش هوادهی
 • استفاده از ازن زنی
 • استفاده از رزین برای حذف آهن و منگنز از آب
 • استفاده از محلول پلی فسفات
 • استفاده از کربن کاتالیزور
 • استفاده از روش های اکسیداسیون و فیلتراسیون
 • استفاده از فیلترهای اکسید کننده

استفاده از فیلتر شنی

دستگاه فیلتر شنی نوعی روش پیش تصفیه است که میتواند کدورت، گل و لای و ذرات معلق را در آب را حذف کند. برای استفاده از این روش لازم است آهن را به صورت نامحلول در آب در آورد و سپس توسط فیلتر شنی حذف کرد. اما برای تبدیل آهن محلول در آب به آهن نامحلول در آب لازم است از فرایندهای خاصی استفاده شود از جمله ازن زنی، کلرزنی و فرآیندهای اکسیداسیون که بعد از آن ماده آهن به صورت نامحلول در آب در می آید و می تواند توسط فیلتر شنی حذف شود.

استفاده از آب اکسیژنه

استفاده از آب اکسیژنه (H2O2) به عنوان یک روش اکسیداسیون و حذف آهن از آب در سال های اخیر رایج تر شده است. علت این موضوع را می توان دو مورد بیان کرد مورد اول سرعت بسیار بالای اکسید شدن آهن با آب اکسیژنه و مورد دوم عدم باقی مانده مواد شیمیایی بعد از اکسید شدن می باشد. اما تنها نکته ای که این روش را هزینه بر کرده است قیمت بالای آب اکسیژنه به عنوان ماده مصرفی است. اما این روش به تنهایی کارایی ندارد و بعد از اکسید آهن در آب باید برای حذف آهن و منگنز از آب از یک فیلتراسیون استفاده کرد.

استفاده از روش هوادهی

یکی از روش های حذف آهن و منگنز از آب روش تزریق هوا به داخل آب است. با این روش آهن و منگنز در معرض قرارگیری با هوا اکسید می شوند. بعد از این مرحله، آب در جایی ذخیر می شود تا ذرات آهن ته نشین شوند و یا از فیلتراسیون به منظور حذف ذرات معلق آهن و منگنز استفاده می شود. این روش هزینه بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد اما هزینه های نگهداری آن در دراز مدت به صرفه تر است.

استفاده از ازن زنی

ازن به عنوان یک ماده اکسید کننده برای تصفیه آب استفاده می شود. با استفاده از ازن زنی می توان برخی از عناصر آب همانند آهن و منگنز را اکسید کرد. با توجه به اینکه ازن بسیار فرار و ناپایدار است باید در لحظه تولید و تزریق شود. به همین دلیل، تجهیزات و دستگاه های ازن زنی هزینه بر هستند. اما با استفاده از روش ازن زنی علاوه بر حذف آهن ومنگنز از آب می توان فلزات دیگر و حتی باکتری ها را حذف کرد.

استفاده از رزین برای حذف آهن و منگنز از آب

استفاده از رزین برای حذف آهن و منگنز از آب به عنوان یکی از روش های متداول می باشد. رزین سختی گیر می توانند املاح معدنی مانند کلسیم و منزیم را حذف کنند و علاوه بر آن قادرند آهن و منگنز را نیز حذف کنند. این کار را با جایگزنی یون های سدیم با آهن و منگنز موجود در آب انجام میدهد. سپس بعد از مرحله بک واش رزین های تبادل یونی این مواد از طریق پسماند از دستگاه سختی گیر خارج می شوند.

اما در استفاد از این روش باید دقت داشت اگر آهن و منگنز قبل از ورود آب به دستگاه سختی گیر در معرض کلر و هوا قرار بگیرد احتمال اکسید شدن دارد که در این صورت نمی توان از طریق رزین تبادل یونی آنها را حذف کرد. زیرا روی رزین رسوب می کنند و باعث آسیب رساندن به رزین می شوند. در این حالت بهتر است از روش فیلتراسیون استفاده شود.

استفاده از محلول پلی فسفات

زمانی استفاده از این روش پیشنهاد می شود که مقدار آهن موجود در آب کمتر از 2 ppm باشد. این روش بیشتر برا حذف آهن موجود در آب موثر است. در این روش با استفاده از دوزینگ پمپ مقدار دقیقی از پلی فسفات به آب تزریق می شود. توجه داشته باشید میزان بیشتر پلی فسفات در آب می تواند باعث مشکلات خاصی شود از جمله ایجاد اسهال، لزج شدن و کدر شدن آب به همین دلیل باید با دوز دقیق تزریق انجام شود.

استفاده از کربن کاتالیزور

زمانیکه آهن محلول در آب کمتر از 1ppm باشد بهتر است از روش کربن کاتالیزوری استفاده شود. این روش به صورت همزمان می تواند عمل اکسید کردن و فیلتر کردن را با هم انجام دهد. این روش هزینه کمتری نسبت به روش رزین تبادل یونی دارد.

استفاده از روش های اکسیداسیون و فیلتراسیون

اگر مقدار آهن و منگنز موجود در آب بیشتر از 10 ppm باشد.بهتر است از روش های اکسیداسیون و فیلتراسیون استفاده شود. در این روش ها با استفاده از تزریق مواد شیمیایی به آب باعث اکسید شدن آهن و منگنز شده و در مرحله بعدی با فیلتراسیون فیزیکی فلزات از آب جدا می شوند. توجه داشته باشید برخی از مواد شیمیایی که برای روش های اکسیداسیون و فیلتراسیون مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: کلر، پرمنگنات پتاسیم و پروکسید هیدروژن می باشند.

استفاده از فیلترهای اکسید کننده

یکی دیگر از روش های حذف آهن و منگنز از آب استفاده از فیلترهای اکسید کننده است. برخی از فیلتر ها در این زمینه عملکرد بهتری دارند از جمله birm و greensand که این فیلترها در مرحله اول باعث اکسید شدن آهن و منگنز می‌شوند و در مرحله بعدی به صورت فیزیکی آهن و منگنز اکسید شده که به صورت معلق در آب وجود دارد را حذف می کند.

بهترین رزین برای حذف آهن و منگنز

یکی از بهترین رزین برای حذف آهن و منگنز آب رزین MZ10Plus پرولایت است. این رزین برای کاربردهای حذف آهن و منگنز از آب
، حذف سولفید هیدروژن و حذف آرسنیک مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای رزین MZ10Plus پرولایت برای حذف آهن و منگنز

 • قادر است حداکثر غلظت آهن را تا 20 پی پی ام مصرف کند
 • می تواند آهن، منگنز و H2S را تا کمتر از 0.1 پی پی ام کاهش دهد
 • بدون محدودیت 15 درصد اکسیژن محلول
 • بدون محدودیت قلیایی و TDS در آب
 • فقط به دوز کلر و شستشوی معکوس دوره ای با آب تصفیه شده نیاز دارد
 • به راحتی می تواند خروجی را بین دو شستشوی معکوس متوالی محاسبه کند
 • قابلیت کار در دماهای بالا و فشارهای دیفرانسیل بالا را دارد
 • قابلیت کار با ظرفیت بالا را دارد

خصوصیات رزین حذف آهن و منگنز آب پرولایت

گرانول های سیاه به شکل خشک ارسال می شوند ظاهر
-16 + 60 BSS Std. مش محدوده اندازه صفحه نمایش (خشک)
0.25 میلی متر تا 1.2 میلی متر محدوده اندازه ذرات (خشک)
0.3 – 0.35 میلی متر اندازه موثر
<1.6 ضریب یکنواختی
2.4 وزن مخصوص
1450 گرم در لیتر وزن حمل و نقل (تقریبا)
0.45 تخلخل (تقریبا)
6.2 – 8.5 محدوده pH
بدون محدودیت خاصی حداکثر دمای عملیاتی
0.85 کیلوگرم بر سانتی متر 2 حداکثر فشار دیفرانسیل در سراسر تخت
700 میلی متر (400 میلی متر در صورت استفاده از دو رسانه) حداقل عمق بستر

قیمت رزین حذف آهن و منگنز

اگر شما به دنبال رزین پرولایت برای حذف آهن و منگنز از آب هستید وب سایت تخصصی و معتبر رزین پرولایت ایران با ارائه انواع رزین پرولایت اصل با تضمین بودن اصلی بودن توانسته بهترین رزین های پرولایت را با قیمت مناسب به شما ارائه دهد. برای اطلاع از لیست قیمت رزین پرولایت می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

یک دیدگاه بنویسید