کمپانی پرولایت به ارائه محصولات با کیفیت در دنیا معروف است. این کمپانی همواره در جهت پیشبرد اهداف خود برای دستیابی به بالاترین سطوح کیفیت تلاش می کند و دارای خط تولید در ایالات متحده، چین، انگلستان و رومانی است. کمپانی پرولایت به طور مستمر ابزارها و روش های خود را برای رسیدن به بالاترین کیفیت ارزیابی می کند و از قابل اطمینان بودن محصولات و سازگاری آنها اطمینان حاصل می کند. کمپانی پرولایت، بزرگترین واحد تحقیق و توسعه (R & D) را در میان تمامی شرکت های تولید کننده رزین داراست. محققان کمپانی پرولایت قادر به تولید محصولات جدید و ارائه راه حل های نوآورانه جدید متناسب با نیاز بازار هستند.

گالری

اطلاعات تماس

021-79315

تهران - خ شریعتی

رزین آنیونی مدل A300E
رزین حذف آرسنیک

رزین آنیونی پرولایت مدل A300E نوعی رزین آنیونی بازی قوی (SBA) به فرم کلرید (Cl) است و قادر به حذف کلیه آنیون های مضر موجود در آب می باشد. این رزین آنیونی دارای درجه آب آشامیدنی Potable water gradeاست که به معنی مناسب بودن استفاده از این رزین در صنایع غذایی است. این رزین از نظر ظاهری دارای دانه های کروی شکل شفاف به رنگ زرد روشن و ساختار پلیمری پلی استایرن با پیوندهای دی وینیل بنزن است.
رزین آنیونی پرولایت مدل A300E کاربرد ویژه ای به منظور حذف آرسنیک در مصارف صنعتی و آشامیدنی دارد و از آن با نام رزین حذف آرسنیک یاد می شود.

بسته بندی رزین آنیونی A300E

رزین آنیونی A300E دارای گرید آشامیدنی است و در بسته بندی 25 لیتری تحت لیسانس انگلستان تولیده شده و به بازار عرضه می شود.

کاربردهای رزین آنیونی پرولایت مدل A300E

از آنجایی که رزین آنیونی پرولایت مدل A300E دارای گرید خوراکی است، کاربرد این رزین تبادل یونی شامل موارد زیر است:

 • حذف آرسنیک
 • حذف نیترات ها
 • قلیائیت زدایی
 • حذف اورانیوم
 • حذف سولفات ها

مضرات وجود آرسنیک در آب

فلز آرسنیک (As) عنصری بسیار سمی و مضر برای بدن انسان است. این در حالی است که مصرف بسیار کم از آرسنیک می تواند موجب خطرات بسیار جدی و مرگ انسان شود. بدین منظور می توان از رزین آنیونی حذف آرسنیک مدل A300E جهت حذف فلزات سنگینی رادیو اکتیوی نظیر اورانیوم استفاده نمود. رزین آنیونی  A300E در مقایسه با رزین A300 کاربرد بسیار گسترده تری دارد.

نکات مهم در رابطه با رزین های تبادل یونی

برای استفاده و نگهداری از رزین های تبادل یونی، رعایت نکات زیر ضروری می باشد:

 • -رزین های تبادل یونی باید پیوسته درون داخل آب نگهداری شوند تا کاملا خیس باقی بمانند
 • -پیش از استفاده از رزین سختی گیر، ضروری است که فیلتر رزینی با استفاده از شستشوی معکوس شسته شود تا ذرات رزین های درون مخزن برحسب اندازه خود مرتب گردند.
 • -مقدار ماده احیا کننده جهت فرایند احیای رزین های تبادل یونی عملاً بیشتر از مقدار استوکیومتری محاسبه شده است.
 • -در هنگام بهره برداری از دستگاه سختی گیر حاوی رزین کاتیونی هدایت الکتریکی آب خروجی از دستگاه نسبت ورودی افزایش خواهد یافت. در صورتی هدایت الکتریکی کاهش یابد، رزین به حالت اشباع رسیده است.
 • -به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها در رزین، معمولاً آب را توسط کلرین ضدعفونی می کنند. اگر بدین منظور حداکثر دوز استفاده از کلرین 0.1 میلی گرم بر لیتر باشد، موجب تخریب رزین نمی شود.
 • – عمر کاری متوسط رزین ها (با شرایط یک بار احیا در روز) و اگر از آلودگی های رزین صرف نظر شود، برای رزین کاتیونی آنیونی A300E  پرولایت بین 8 تا 10 سال می باشد. اما در شرایط عملیاتی مطلوب می تواند عمر مفید بالاتری نیز داشته باشد. 

مشخصات هیدرولیکی رزین های پرولایت

پس از مدتی استفاده از رزین، به دلیل جذب املاح، رسوبات و ذرات موجود در آب، بستر رزین داخل محفظه با این مواد اشباع شده و دیگر کارایی نخواهد داشت، در نتیجه افت فشار در داخل مخزن دستگاه سختی گیر به وجود می آید که برای رفع آن نیاز به شستشو و احیای رزین می باشد.

افت فشار: (Pressure Drop)بعد از مدتی از شروع استفاده از سیستم سختی گیر رزینی، به دلیل اشباع بستر رزین درون فیلتر ممکن است افت فشار در داخل مخزن به وجود آید. این افت فشار تابع عوامل مختلفی مانند: توزیع اندازه ذرات، عمق بستر رزین، حجم مواد تبادلی، میزان جریان و هم چنین گرانروی (ویسکوزیته) محلول نفوذی می باشد. عوامل موثر بر هر یک از موارد بیان شده شامل موارد زیر هستند:

 • افزایش رسوب ذرات بر روی بستر رزین
 • فشرده سازی بیش از حد رزین
 • طبقه بندی نادرست و غیر اصولی یا ناقص بستر رزین

بسته به کیفیت آب ورودی، کاربرد دستگاه و پارامترهای طراحی آن دبی جریان ورودی می تواند از 10 تا 40 بشکه در ساعت (BV/h) تغییر کند.

شستشوی معکوس: (Backwash)در زمان بک واش، مخزن حاوی رزین باید برای مدت 10 تا 15 دقیقه با حجمی معادل 50 تا 70 درصد کل مخزن، شستشو داده شود. انجام عملیات بک واش باعث می شود که ذراتی که در بستر رزین به دام افتاده اند، آزاد شده و حباب های به دام افتاده در آن نیز خارج شوند. بعد از این عملیات، ذرات رزین به حداقل مقاومت خود در برابر ورود جریان آب می رسند.

در اولین سرویس بعد از نصب دستگاه سختی گیر، زمان مناسب برای شستشو مدت 30 دقیقه می باشد. انبساط حجم بستر رزین با افزایش سرعت جریان بیشتر و با کاهش دمای مایع ورودی کمتر می شود. دقت کنید که در هنگام شستشوی معکوس به دلیل فشار و انبساط بیش از حد مجاز، رزین داخل مخزن به لوله بالایی مخزن نرسد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *