کمپانی پرولایت به ارائه محصولات با کیفیت در دنیا معروف است. این کمپانی همواره در جهت پیشبرد اهداف خود برای دستیابی به بالاترین سطوح کیفیت تلاش می کند و دارای خط تولید در ایالات متحده، چین، انگلستان و رومانی است. کمپانی پرولایت به طور مستمر ابزارها و روش های خود را برای رسیدن به بالاترین کیفیت ارزیابی می کند و از قابل اطمینان بودن محصولات و سازگاری آنها اطمینان حاصل می کند. کمپانی پرولایت، بزرگترین واحد تحقیق و توسعه (R & D) را در میان تمامی شرکت های تولید کننده رزین داراست. محققان کمپانی پرولایت قادر به تولید محصولات جدید و ارائه راه حل های نوآورانه جدید متناسب با نیاز بازار هستند.

گالری

اطلاعات تماس

021-79315

تهران - خ شریعتی

رزین میکس بد پرولایت مدل MB400

رزین پرولایت MB400 ترکیبی از 40 درصد رزین های کاتیونی اسیدی قوی در فرم هیدروژن و  60 درصد رزین آنیونی قوی نوع یک در فرم هیدروکسید به شکل دانه های کروی ژله ای است که با یکدیگر مخلوط شده اند.
شکل ظاهری رزین MB400 از دانه های پلی استایرنی ژلی به رنگ کهربا تشکیل شده است که دارای بار منفی و مثبت می باشند. این ویژگی باعث می شود رزین میکس بد MB400 قادر به از بین بردن و حذف بیش تر ناخالصی های موجود در آب شامل: کلسیم، منیزیم، منگنز و کلریدها باشد. میانگین هدایت الکتریکی این محصول بین 0.1 تا 5 میکروزیمنس بر سانتی متر است.

این رزین دارای کیفیت بالا است و برای خالص سازی مستقیم آب استفاده می شود. از رزین  MB400، می توان بعد از سیستم اسمز معکوس استفاده کرد تا ذرات معلق محلول (TDS) باقی مانده در آب را حذف کند. عبور آب از بستر رزین در نرخ جریان های پیشنهادی می تواند تقریبا تمامی ذرات معلق محلول در آب را حذف کند. رزین پرولایت MB400 قابلیت استفاده در کارتریج های قابل احیا و غیرقابل احیا و همچنین واحدهای بزرگ تبادل یونی را دارد.
رزین میکس بد MB400 با استفاده از دانه های رزین کاتیونی قوی، کاتیون های مختلف آب مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم و با استفاده از دانه های رزین آنیونی قوی، آنیون های مختلف نظیر سولفات، نیترات، کلر، کربن دی اکسید، بی کربنات و سیلیس را حذف می کند و در نتیجه آبی خالص و بدون یون تحویل می دهد.

بخش کاتیونی رزین MB400 مقدار 40 درصد و بخش آنیونی رزین 60 درصد است؛ به همین دلیل بخش کاتیونی رزین زودتر اشباع می شود. سدیم و سیلیس اولین یون هایی هستند که در زمان اشباع رزین به ترتیب از بخش کاتیونی و آنیونی رزین خارج می شوند. اشباع شدن رزین را می توان با اندازه گیری ذرات معلق محلول (TDS) و یا هدایت الکتریکی (EC) اندازه گرفت. به طور میانگین مقدار هدایت الکتریکی آب خروجی از رزین MB400 در هنگامی که رزین اشباع نشده در حدود 0.1 میکروزیمنس بر سانتیمتر است.

رزین میکس بد پرولایت PUROLITE مدل MB400 از پرکاربردترین و متداول ترین رزین های مورد استفاده در دستگاه های دیونایزر و تولید آب مقطر می باشد. رزین ترکیبی (میکس بد) پرولایت در تبادل یون با آب، کلیه یون های محلول در آب را به خود جذب کرده و و به جای این یون ها، یون های H+ و OH- خود را وارد آب می کند، به این ترتیب سختی آب را کاهش داده و آب خالص با هدایت الکتریکی (EC) زیر یک میکرو زیمنس بر سانتی متر را تولید می کند.

رزین میکس بد (Mixed Bed) پرولایت مدل MB400 برای استفاده در کارتریج های قابل احیا و غیر قابل احیا و هم چنین واحدهای تبادل یونی بزرگ مناسب می باشد. عبور آب در نرخ های جریان توصیه شده از رزین MB400 می تواند کاهش کل جامدات معلق را در پی داشته باشد. این رزین ترکیبی برای تصفیه مستقیم آب بسیار مناسب و ایده آل است.
رزین ترکیبی MB400 پرولایت یک ترکیب کاملا بازسازی شده از رزین کاتیونی قوی C100H در فرم H با رزین آنیونی قوی نوع یک A400OH در فرم OH می باشد. احیای این نوع رزین می تواند از طریق مقدار کافی ماده احیا کننده فراهم شود.
رزین میکس بد MB400 دارای گواهینامه IFANCA Halal می باشد.

بسته بندی رزین میکس بد MB400 پرولایت:

رزین میکس بد پرولایت مدل MB400 در بسته های 25 و 5 لیتری در بازار موجود می باشد.

کاربردهای رزین ترکیبی MB400 پرولایت

از کاربردهای این رزین ترکیبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نمک زدایی و تکمیل فرایندهای تصفیه آب به خصوص سیستم اسمز معکوس RO جهت تولید آب با کیفیت بالاتر
  • تولید آب دیونیزه برای صنایع مختلف
  • تولید آب مقطر برای استفاده در کاربردهای صنعتی مقیاس های کوچک و آزمایشگاهی که نیاز به آب فوق خالص است.
  • تولید آب قابل استفاده برای شستشوی نماهای شیشه ای
  • تصفیه خانه های آب و فاضلاب
  • از بین بردن سختی آب چاه و آب های با حجم زیاد
  • در کاربردهای کوچک حذف سختی آب برای تصفیه مستقیم آب خام ورودی جهت تولید آب با کیفیت بالا و سختی بسیار پایین
  • در کاربردهای صیقل دادن سطوح بعد از دیگر فرایندهای تبادل یونی
  • کارواش ها جهت جلوگیری از ایجاد لکه روی خودرو ها و شیشه پس از شستشو و غیره

نکته مهم در رابطه با رزین میکس بد MB400 پرولایت این است که به دلیل دارا بودن کاتیون و آنیون قوی برای کاربردهای مختلف کاهش سختی آب مناسب می باشد. بنابر این مزیت های این رزین ترکیبی کاربرد عمومی به دلیل ساختار شیمیایی آن می باشد.

مکانیسم حذف رزین پرولایت MB400

مکانیسم حذف توسط رزین MB400 مشابه مکانیسم حذف رزین کاتیونی قوی و رزین آنیونی قوی است. هنگامی که آب در مجاورت رزین MB400 قرار می گیرد، عمل تبادل یون ها رخ می دهد. بدین صورت که کاتیون های موجود در آب به جای یون هیدروژن (+H)، بر سطح رزین کاتیونی قرار می گیرند و در نتیجه یون هیدروژن به آب وارد می شود. از سویی دیگر آنیون های موجود در آب نیز به جای یون هیدروکسید (-OH) بر سطح رزین قرار می گیرند و درنتیجه یون هیدروکسید از رزین آزاد و وارد آب می شود.

مزیت های رزین میکس بد پرولایت مدل MB400

1- کاربرد عمومی آن به دلیل ساختار شیمیایی این نوع رزین که ترکیبی از رزین آنیونی قوی نوع یک با رزین کاتیونی قوی می باشد.

2- پس از یک شستشوی کوتاه آماده استفاده مجدد می باشد و می تواند کیفیت بالایی را برای حذف سختی آب ایجاد کند.

3- ظرفیت بالای عملکرد برای حذف سختی آب

4- طول عمر بالا

5- دارای استانداردها و گواهینامه های جهانی مانند گواهی IFANCA Halal

شکل ظاهری رزین میکس بد MB400

رزین MB400 پرولایت از دانه های کروی شکل تشکیل شده است که ابعادی در حدود 300  تا 1200 میکرومتر دارند. حداکثر 1% از این دانه ها قطری کمتر از 300 میکرومتر دارند.

احیای رزین میکس بد

برای احیای رزین های میکس بد روشی وجود دارد که در داخل همان مخزن محتوی رزین انجام می شود. برای این کار لازم است قبل از این که سود و اسید اضافه شوند، ابتدا رزین آنیونی از رزین کاتیونی جدا شود. این کار با استفاده از عملیات شستشوی معکوس رزین با نرخ جریان مناسب آب انجام می شود.

رزین کاتیونی که دارای چگالی بیش تری می باشد، در مخزن رزین کاتیونی ته نشین می شود، اما رزین های آنیونی به سمت بالای تانک می روند. در برخی موارد برای کمک به جداسازی از آب نمک استفاده می شود. پس از جداسازی هر یک از بسترهای رزین آنیونی و کاتیونی، هر بستر باید دوباره احیا شود.

پس از استفاده از مواد شیمیایی احیا کننده، رزین ها با آب شستشو داده شده و سپس با استفاده از هوای فشرده و تمیز با هم مخلوط می شوند.

نکته: برای راحتی در جداسازی فیزیکی دو رزین، یک رزین خنثی می تواند قبل از احیا به همراه رزین های کاتیونی و آنیونی استفاده شود. رزین خنثی روی آب و کیفیت آن تاثیری ندارد. رزین خنثی دارای چگالی بین رزین آنیونی و کاتیونی می باشد، بنابر این در طی این عملیات در لایه ای میان رزین آنیونی و کاتیونی قرار می گیرد و یک لایه جدا کننده بین این دو رزین ایجاد می کند.

مراحل احیای رزین های میکس بد

برای احیای رزین میکس بد باید به ترتیب مراحل زیر را انجام داد:

1- جداسازی دو نوع رزین آنیونی و کاتیونی از طریق شستشو و ته نشینی (رزین کاتیونی در مخزن ته نشین شده و رزین آنیونی به دلیل اختلاف در سرعت حرکت ذرات در بالای مخزن قرار می گیرد)

2- احیای رزین کاتیونی و آنیونی به صورت همزمان و از طریق اضافه کردن اسید احیا کننده به مخزن

3- شستشو دادن رزین ها

4- تخلیه ماده احیا کننده رزین

5- اضافه کردن رزین بیش تر در صورتی که نیاز باشد حجم رزین به حجم طراحی اولیه برسد.

6- مخلوط کردن دو رزین آنیونی و کاتیونی با استفاده از جریان هوای فشرده

7- پر کردن مخزن

8- شستشوی سریع با آب

یک دیدگاه بنویسید