کمپانی پرولایت به ارائه محصولات با کیفیت در دنیا معروف است. این کمپانی همواره در جهت پیشبرد اهداف خود برای دستیابی به بالاترین سطوح کیفیت تلاش می کند و دارای خط تولید در ایالات متحده، چین، انگلستان و رومانی است. کمپانی پرولایت به طور مستمر ابزارها و روش های خود را برای رسیدن به بالاترین کیفیت ارزیابی می کند و از قابل اطمینان بودن محصولات و سازگاری آنها اطمینان حاصل می کند. کمپانی پرولایت، بزرگترین واحد تحقیق و توسعه (R & D) را در میان تمامی شرکت های تولید کننده رزین داراست. محققان کمپانی پرولایت قادر به تولید محصولات جدید و ارائه راه حل های نوآورانه جدید متناسب با نیاز بازار هستند.

گالری

اطلاعات تماس

021-79315

تهران - خ شریعتی

مزایا رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus

رزین رنگبر شربت قند

رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus معروف به رزین رنگبر شربت قند ، یک رزین آنیونی تبادل یونی قوی نوع یک می باشد که از دانه های کروی ژله ای با رنگ بسیار روشن ساخته شده. رزین آنیونی A500Plus پرولایت دارای ظرفیت عملکردی عالی و توانمند در رنگبری از شربت قند می باشد که مهم ترین کاربرد آن محسوب می شود.ساختار ژله ای شفاف این رزین آنیونی قوی باعث شده که این رزین دارای مشخصات و عملکرد عالی باشد و هم چنین بازدهی بسیار بالایی بعد از احیا داشته باشد. رزین آنیونی A500Plus پرولایت قادر به جداسازی ترکیب های رنگی از مایعات می باشد، بنابراین به رزین رنگبری شهرت دارد. از این رزین به طور وسیعی برای تصفیه و رنگبری از شربت قند استفاده می شود. این عملیات در کارخانه نیشکر و قند به منظور تصفیه نیشکر و تهیه شکر سفید انجام می گردد.رزین A500Plus نوعی رزین ژله ای با پایداری فیزیکی فوق العاده ای است که باعث افزایش طول عمر این رزین بدون افزایش افت فشار می گردد.

پس از مدتی استفاده از رزین به دلیل اشباع بستر رزینی با املاح، ذرات و رسوبات جذب شده، افت فشار در مخزن محتوی رزین سختی گیر افزایش می یابد. برای حل این مشکل باید رزین تبادل یونی با مواد شیمیایی مناسبی احیا گردد، اما با این وجود به علت پایداری فیزیکی بالایی که رزین آنیونی A500PS پرولایت دارد، نسبت به سایر رزین های موجود در بازار، از افت فشار در مخزن سختی گیر رزینی جلوگیری می شود.

عمر مفید رزین آنیونی A500Plus پرولایت با شرط یک بار احیا در روز و هم چنین در نظر نگرفتن آلودگی های رزین حدود 4 تا 5 سال است. برای احیای این رزین آنیونی معمولاً از محلول 1% آب نمک خالص (Nacl) استفاده می شود.

بسته بندی رزین A500Plus

رزین آنیونی A500PS پرولایت در بسته بندی های 5 و 25 لیتری به بازار عرضه می شود.

کاربرد های رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus

رزین A500Plus یک رزین تبادل یونی نوعی آنیونی بازی قوی با ظرفیت عملکردی فوق العاده است که از بهترین مواد اولیه در ساخت این محصول استفاده شده است. از مهمترین کاربرد های این رزین میتوان موارد ذیل را نامبرد:

 • کاربرد ویژه و اختصاصی در حذف رنگ از شربت قند در صنایع تولید قند و شکر
 • فرایند جداسازی مواد معدنی محلول از آب
 • حذف سیلیکا

مزایا رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus

مهم ترین مزیت ها و ویژگی های رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus به شرح زیر هستند:

 • ظرفیت عملکرد فوق العاده برای حذف سختی آب
 • کارایی سینتیک (جنبشی) مناسب و ظرفیت تبادل عالی
 • پایداری فیزیکی، شیمیایی و گرمایی عالی
 • دارای قابلیت احیا و بازسازی مناسب
 • دارای عمر مفید بالا
 • دارای تاییدیه ها و گواهینامه های جهانی
 • حذف رنگ از محلول شربت قند
 • استفاده به عنوان ماده افزودنی به کربن فعال
 • مقاومت بالا و پایداری عالی در برابر شوک های اسمز بالا
 • پایداری حرارتی عالی در فرم نمکی خود
 • کاربرد مهم در ستون های صنعتی
 • استفاده جهت حذف رنگ هایی که سخت حذف می شوند.
 • حذف 85 تا 90 درصد رنگ از شربت غلیظ شده
 • ظرفیت فوق العاده در جذب کمپلکس های رنگی یونی و غیر یونی
 • حذف مواد معدنی غیر ارگانیک و مصنوعی در کاربردهای صنعتی در سختی گیرهای رزینی

روش احیای رزین آنیونی A500Plus پرولایت

بعد از مدتی استفاده از رزین، به دلیل جذب املاح، رسوبات و ذرات موجود در آب، بستر رزین در دورن محفظه دستگاه، با این مواد اشباع شده و دیگر کارایی خود را نخواهد داشت، در نتیجه افت فشاری در مخزن دستگاه سختی گیر به وجود می آید که برای رفع آن نیاز به شستشو و احیای رزین می باشد.

افت فشار (Pressure Drop): بعد از مدتی از شروع استفاده از سیستم سختی گیر رزینی، به دلیل اشباع بستر رزین درون فیلتر ممکن است افت فشار در داخل مخزن به وجود آید. این افت فشار تابع عوامل مختلفی مانند: توزیع اندازه ذرات، عمق بستر رزین، حجم مواد تبادلی، میزان جریان و هم چنین گرانروی (ویسکوزیته) محلول نفوذی می باشد. عوامل موثر بر هر یک از موارد بیان شده شامل موارد زیر هستند:

 • افزایش رسوب ذرات بر روی بستر رزین
 • فشرده سازی بیش از حد رزین
 • طبقه بندی نادرست و غیر اصولی یا ناقص بستر رزین

با توجه به عواملی مانند کیفیت آب ورودی، کاربرد دستگاه سختی گیر و پارامترهای طراحی آن، دبی آب ورودی یا نرخ جریان می تواند از 10 تا 40 بشکه در ساعت (BV/h) متغیر باشد.

شستشوی معکوس (Backwash): در زمان بک واش، مخزن حاوی رزین باید برای مدت 10 تا 15 دقیقه با حجمی معادل 50 تا 70 درصد کل مخزن، شستشو داده شود. انجام عملیات بک واش باعث می شود که ذراتی که در بستر رزین به دام افتاده اند، آزاد شده و حباب های به دام افتاده در آن نیز خارج شوند. بعد از این عملیات، ذرات رزین به حداقل مقاومت خود در برابر ورود جریان آب می رسند.

در اولین سرویس بعد از نصب دستگاه سختی گیر، زمان مناسب برای شستشو مدت 30 دقیقه می باشد. انبساط حجم بستر رزین با افزایش سرعت جریان بیشتر و با کاهش دمای مایع ورودی کمتر می شود. دقت کنید که در هنگام شستشوی معکوس به دلیل فشار و انبساط بیش از حد مجاز، رزین داخل مخزن به لوله بالایی مخزن نرسد.

روش های احیای رزین های تصفیه آب (رزین تبادل یونی)

برای احیای رزین تبادل یونی با استفاده از مواد شیمیایی مناسب، مراحل کلی زیر باید به ترتیب انجام شود:

1- بک واش: (Bakwash) آب از بالای مخزن بر روی بستر رزین داخل آن ریخته می شود. با عبور جریان آب از میان بستر رزین، جامدات معلق باقی مانده در بستر حذف شده و دانه های رزین مجدداً بر سطح مخزن توزیع می گردند. افزایش حجم بستر رزین با عبور آب باعث می شود که هر گونه ذرات ریز و رسوبات از بستر رزین حذف گردند.

2- تزریق احیا کننده (Regenerant injection) : در این مرحله محلول احیا کننده برای زمان تماس کافی با رزین، با نرخ جریان پایین به ستون تبادل یونی تزریق می شود. برای رزین های میکس بد، فرایند احیا پیچیده تر می باشد و به این صورت انجام می شود که ابتدا رزین ها از هم جدا می گردند، سپس به این منظور از یک ماده احیا کننده سوزآور یا نوعی احیا کننده اسیدی استفاده می شود.

3- جایگزینی احیا کننده (Regenerant displacement) : احیا کننده به صورت تدریجی با استفاده از جریان آب (جهت رقیق کردن)، با همان سرعت جریان محلول احیا کننده به بیرون مخزن هدایت می شود. برای واحدهای رزین میکس بد، بعد از استفاده از محلول احیا کننده، جایگزینی مواد آلاینده در بستر رزین با ماده احیا کننده اتفاق می افتد و رزین ها با هوا و نیتروژن فشرده شده ترکیب می گردند. نرخ جریان این مرحله که به آن مرحله “شستشوی آهسته” می گویند، برای اجتناب از وارد آمدن آسیب به دانه های رزین باید با دقت مدیریت شود.

4- شستشو: (Rinse)در نهایت، رزین با نرخ جریانی مشابه نرخ جریان چرخه سرویس، با آب شسته می شود. چرخه شستشو باید تا زمانی که آب به سطح کیفیت مورد نظر و مطلوب برسد، ادامه پیدا کند.

آیا رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus و A500PS تفاوتی دارند ؟؟؟

جواب این سوال شما خیر است . هردو این مدل یکی هستند و درواقع پرولایت A500Plus صحیح است.

برای یافتن پاسخ این سوال میتوانید با کارشناسان تخصصی ما تماس بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید